Top 100 Ranked Fencers Sabre

From November 2018 – to April 2019

  Name Club Best rank
1 Dmitry Gibadullin UKRF 1
2 Kirill Danilov White Company 2
3 Antoni Olbrychski Akademia Szermierzy 2
4 Evgeniy Volodkov White Company 3
5 Ivan Kashitsyn White Company 3
6 Aleksander Frydrych N/A 4
7 Alexander Ryabov Renaissance Fencing School 6
8 Christopher Godwin Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 6
9 Kristofer Stanson Stockholms Stigmän 7
10 Vadim Kravchenko FFC Paladin 7
11 Anton Cherepnin White Company 9
12 Victor Harder Hesel Københavns Historiske Fægteklub 10
13 Sergey Volkov White Company 11
14 Grzegorz Sarna Akademia Szermierzy 12
15 Konrad Kramarz Mordschlag Łódź 12
16 Dennis Ljungqvist Kungshamns Historiska Fäktskola 14
17 Daniel Green Vanguard Swordsmanship Academy 15
18 Andrei Andreev Renaissance Fencing School 15
19 Mark Holgate Adelaide Sword Academy 17
20 Pedro San Miguel Schola Gladiatoria 18
21 Dmitriy Usoltsev Golden Falcon 18
22 Phillip Burgstahler Richmond Kunst Des Fechtens 19
23 Aleksandr Savochkin UKRF 19
24 Amir Sheikh-Warak Schola Gladiatoria 19
25 Szczepan Łakomy Poznańska Grupa Fechtunku Salut 19
26 Matthys Kool Historisch Vrijvechten Nederland 20
27 Axel Pettersson Gothenburg Historical Fencing School 21
28 Sergey Vasiliev Golden Falcon 22
29 Filip Łakomy Poznańska Grupa Fechtunku Salut 24
30 Vyacheslav Korotovskikh NoName 25
31 Giulio Schifino ASD Scherma Storica Pavia 26
32 Alexey Trekin MIPT Historical Simulation Club 29
33 Michael Roth Heartland HEMA Historical Fencing Club 29
34 Petr Vasiliev Golden Falcon 31
35 Maxim Yun PLK 31
36 Rowan Skilbeck Waterloo Sparring Group 32
37 Mikhail Bakir FFC Paladin 33
38 Håvard Lund Eidheim Fekteklubben Frie Duellister 33
39 Piermarco Terminiello The School of the Sword 34
40 Alexey Perkov Tramazzone 34
41 Kristian Ruokonen EHMS 36
42 Johan Lundby Stockholms Stigmän 37
43 Bart Jongsma Historisch Vrijvechten Nederland 38
44 Magnus Lundborg Uppsala Historiska Fäktskola 40
45 Alexander Makarov Waterloo Sparring Group 41
46 Thomas Nyzell Uppsala Historiska Fäktskola 42
47 Alexander Makarov Edinorog 42
48 Karol Rejmanowski Akademia Szermierzy 43
49 Justin Jay Mackley Glen Lachlann Estate College of Arms 43
50 Vladimir Nasretdinov HEMA Academy 43
51 Thomas Couturier La Salle d’Armes Escrime Ancienne 44
52 Vincent Chiu Valkyrie Western Martial Arts Assembly 45
53 Aleksandr Dobrogorskii Warning Fencing Team 46
54 Daniele Adami Ordine delle Lame Scaligere 47
55 Dorian Canham AURA Combat Historique 47
56 Tim Fuke London Longsword Academy 49
57 Oleg Kolganov FFC Paladin 50
58 Benjamin Pope Vanguard Swordsmanship Academy 51
59 Shawn Fackler Loyal Order of the Sword 53
60 Frank Zamary Royal Arts Fencing Academy 53
61 Chris Castle Schola Gladiatoria 54
62 Daniel Pope Scholar Victoria 55
63 Daniel Arnold Collegium in Armis 55
64 Alexander Nechiporenko Renaissance Fencing School 56
65 Burak Urgancioglu L’Épée Blanche 56
66 Viacheslav Vedeneev Renaissance Fencing School 57
67 Sean Martin Corsair Fencing Club 57
68 Evgeniy Pleshakov UKRF 58
69 Alexander Strakhov Tramazzone 59
70 Alessandro Christiani ASD Scherma Storica Pavia 60
71 Martin Wilkinson Schola Gladiatoria 60
72 Radik Shagabutdinov NoName 62
73 Michail Demidov UKRF 63
74 Michael Smallridge The Iron Door Collective 64
75 Andrey Muzurin Tramazzone 66
76 Nikita Nenilin Forest Brotherhood 66
77 Emma Fowler Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 69
78 Andreas Isaksson Uppsala Historiska Fäktskola 70
79 Mariia Davydova Escalibur 71
80 Aleksandr Zaika Ultima Ratio Sibir 72
81 Jerzy Miklaszewski Silkfencing Team 72
82 Ilia Rebrov UKRF 74
83 Timothy Maurer Second Intent Fencing 74
84 Ignacio González Garcia Sala de Armas Salvatore Fabris 75
85 Alexey Borisov Tramazzone 76
86 Stanisław Nagórski Fechtschule Gdańsk 76
87 Mikko Lehto EHMS 77
88 Andrey Kozlov FFC Paladin 77
89 John Osborn Royal Arts Fencing Academy 79
90 Andrei Skrynko Ultima Ratio Sibir 79
91 Mikhail Krivelev Mistral 79
92 Mark Gilbert Riddle of Steel 81
93 Ivan Ermolin NoName 82
94 Richárd Pávay Anjou Udvari Lovagkör 83
95 Łukasz Dąbrowski Fechtschule Gdańsk 83
96 Piotr Przanowski Bractwo Szermiercze 84
97 Grzegorz Brzeziński Toruńska Szkoła Fechtunku 85
98 Gaël Marais École Chevaleresque 85
99 Roman Pomelov FFC Paladin 86
100 Arsenii Kalinovich True Edge Academy of Swordsmanship 86
101 Ingulf Popp-Kohlweiss INDES Salzburg 87
102 William Joseph Maryland Kunst des Fechtens 87
103 Robert N. Smith Nickel City Longsword Academy 87