Top 100 Ranked Fencers Rapier & Dagger

From November 2018 – to April 2019

  Name Club
1 Ivan Novichenko Men With Swords
2 Piermarco Terminiello The School of the Sword
3 Dmitry Gibadullin UKRF
4 Kirill Danilov White Company
5 Martin Janičina Žoldnieri
6 Heiko Meckbach Historisches Schwertfechten Nordhessen
7 Martin Belcredi Vlček Škola šermu Paridon
8 Sergey Kultaev Freifechtergilde
9 Vadim Kravchenko FFC Paladin
10 Alexey Perkov Tramazzone
11 Francesco Lodà Accademia Romana d’Armi
12 Evgeniy Volodkov White Company
13 Martin Fabian Bratislavský šermiarsky spolok
14 Matthys Kool Historisch Vrijvechten Nederland
15 Kristofer Stanson Stockholms Stigmän
16 Sergey Volkov White Company
17 Matthew Crane The School of the Sword
18 Victor Harder Hesel Københavns Historiske Fægteklub
19 Alexander Makarov Waterloo Sparring Group
20 Alexander Ryabov Renaissance Fencing School
21 Tomasz Kraśnicki Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej
22 Jeremy Austin Schola St. George
23 Matteo D’Uffizi Accademia Romana d’Armi
24 Sergei Geraskin Freifechtergilde
25 Andrey Muzurin Tramazzone
26 Bystrík Holeček Trnavský Šermiarsky Cech
27 Stefano Ciamei Accademia Romana d’Armi
28 Aleksander Frydrych N/A
29 Tim Kaufman New York Historical Fencing Association
30 Axel Pettersson Gothenburg Historical Fencing School
31 Aleksander Dynarek Mordschlag Łódź
32 Ami Viholainen EHMS
33 Dmitriy Usoltsev Golden Falcon
34 Kristine Aagot Konsmo Gothenburg Historical Fencing School
35 Pawel Ponichtera Mordschlag Łódź
36 Heiko Schwartz Historisches Schwertfechten Nordhessen
37 Aleksandr Savochkin UKRF
38 Mckenzie Adlai Ewing Atlanta Freifechter
39 Marcin Bialek Akademia Broni
40 Rafal Kalus Akademia Szermierzy
41 Rob Runacres The Renaissance Sword Club
42 Kevin Murakoshi Sacramento Sword School
43 Olga Slovareva Renaissance Fencing School
44 Stewart Hotston The School of the Sword
45 Toby Hall New York Historical Fencing Association
46 Borislav Krustev School of Historical Swordsmanship MOTUS
47 Andreas Isaksson Uppsala Historiska Fäktskola
48 Emanuele Fichera Accademia Romana d’Armi
49 Maciej Kwiek ARMA Poland Poznan
50 Leoš Malec Škola šermu Paridon
51 Marco Pavanello ASD Scherma Storica Pavia
52 Mikhail Bakir FFC Paladin
53 Adrian Faulkner The School of the Sword
54 Mikhail Danshin Canto Spada
55 Kasten Harris The School of the Sword
56 Oleg Rodionov Fencing Fanatics
57 Monica Gaudio Society for Creative Anachronism
58 Jay Maxwell Waterloo Sparring Group
59 Ben Floyd Krieg School
60 Michael Prendergast SCA Dun in Mara
61 David Biggs Tattershall School of Defense
62 Nathan Grepares Sword to Sword
63 Zdeněk Brýdl Škola šermu Paridon
64 Håvard Lund Eidheim Fekteklubben Frie Duellister
65 Mateusz Konopacki Mordschlag Łódź
66 Benedetto Antonio Colombo Sala d’Arme Achille Marozzo
67 Marcus Lewis Atlanta Freifechter
68 André Hajjar Sesé La Compagnie Médiévale
69 Szczepan Łakomy Poznańska Grupa Fechtunku Salut
70 Rafal Kramek ARMA Poland Wroclaw
71 Dennis Ljungqvist Kungshamns Historiska Fäktskola
72 Benjamin Bott Scuola di Scherma
73 Dalibor Borek Belfín Digladior
74 Sam Brennan Booth London Historical Fencing Club
75 Harvey Marshall N/A
76 Reinis Rinka HEMA Riga
77 Tim Davis Krieg School
78 William Joseph Maryland Kunst des Fechtens
79 Bradley Cramer University of West Florida Fencing
80 Filip Łakomy Poznańska Grupa Fechtunku Salut
81 Hans Jörnlind Gamla Stans Fäktskola
82 Andrei Skrynko Ultima Ratio Sibir
83 Evgeniy Pleshakov UKRF
84 Georgiy Burobin Golden Forests
85 Martin Tibenský Trnavský Šermiarsky Cech
86 David Powell N/A
87 Vadim Zaharov Canto Spada
88 Jan Schäfer Schwertspiel Dresden
89 Stanisław Nagórski Fechtschule Gdańsk
90 Danilo Quibrino I Cavalieri de li Terre Tarantine
91 Adam Simmons Phoenix Society of Historical Swordsmanship
92 Jean-Charles IZE Frères d’AMHE
93 Tommaso Jacchia Accademia Romana d’Armi
94 Enrico Campobello La Sala delle Armi
95 Ruslan Verestchagin FFC Paladin
96 Piotr Przanowski Bractwo Szermiercze
97 Joris Jacobs Sumus Soldani
98 Evgenii Shibeev Challenge
99 Cameron Metcalf Grand Valley State University HEMA Club
100 Lee Smith Blood and Iron Martial Arts
101 Björn Carlander Stockholms Stigmän
102 Florian Fortner Klingenspiel
103 Peter Klatte Historisches Schwertfechten Nordhessen