* means having competed in a tournament with the weapon in question in the previous 12 months.
** means having competed in a tournament with the weapon in question in the previous 12 months, and having placed 1st – 3rd.

Name Club Country Tournament 1 Tournament 2 Ringen
1 Rob Runacres The Renaissance Sword Club UK Rapier & dagger **
2 Morgan Hedström Malmö Historiska Fäktskola Sweden Sword & buckler * Rapier & dagger *
3 Matthys Kool HVN – Historisch Vrijvechten Nederland The Netherlands Open Longsword ** Sabre
4 Daniel Pope Fechtschule Victoria Australia Open Longsword **
5 Zoë Chandler EHMS Finland Women’s Longsword ** Rapier & dagger *
6 Alexander Makarov The School of the Sword UK Rapier & dagger ** Open Longsword **
7 Stephen Howell The Renaissance Sword Club UK Rapier & dagger *
8 Andreas Markehed Malmö Historiska Fäktskola Sweden Sword & buckler * Open Longsword *
9 Andrey Muzurin Tramazzone Russia Open Longsword ** Rapier & dagger **
10 Sam Booth The Renaissance Sword Club UK Rapier & dagger *
11 Eva Wei Malmö Historiska Fäktskola Sweden Women’s Longsword *
12 Rory Merrall-Wyre The Renaissance Sword Club UK Rapier & dagger *
13 Elena Muzurina Tramazzone Russia Women’s Longsword ** Sabre
14 Piermarco Terminiello The School of the Sword UK Sword & buckler ** Rapier & dagger **
15 Majken Roelfszema MARS The Netherlands Women’s Longsword ** Open Longsword *
16 Håvard Eidheim FKFD Norway Sword & buckler ** Open Longsword **
17 William Panicot KHFK France Open Longsword *
18 Toby Hall New York Historical Fencing Association USA Sword & buckler Open Longsword ** Yes
19 Casper Ellestad-Andersen Triangle Sword Guild Denmark Open Longsword * Yes
20 Max van den Ekart Der Zwaardkring The Netherlands Open Longsword **
21 Lauren Hanson New York Historical Fencing Association USA Sword & buckler * Women’s Longsword **
22 Carla Huvermann Grün-Weiß Holten Germany Women’s Longsword **
23 Rebecca Glass New York Historical Fencing Association USA Women’s Longsword **
24 Thomas Nyzell Uppsala Historiska Fäktskola Sweden Open Longsword ** Sabre *
25 David Rowe Virginia Academy of Fencing USA Sword & buckler * Rapier & dagger * Yes
26 Dennis Ljungqvist Kungshamns Historiska Fäktskola Sweden Open Longsword ** Sabre **
27 Magnus Lundborg Uppsala Historiska Fäktskola Sweden Open Longsword ** Sabre *
28 Kristofer Stanson Stockholms Stigmän Sweden Sword & buckler ** Sabre **
29 Björn Carlander Stockholms Stigmän Sweden Sword & buckler * Rapier & dagger *
30 Lars Harald Gathe FKFD Norway Rapier & dagger *
31 Jonathan Wilkins Gothenburg Historical Fencing School Sweden Open Longsword *
32 Amanda Trail USA Women’s Longsword **
33 Josefin Bohman UMHFS Sweden Women’s Longsword *
34 David Grijmans De Zwaardkring The Netherlands Open Longsword **
35 Anke Gijsen Zwaard & Steen The Netherlands Women’s Longsword *
36 Johan Norberg Gothenburg Historical Fencing School Sweden Sabre **
37 Jayson Barrons Krieg School USA Sword & buckler * Open Longsword **
38 Yannick De Smet SwArta Belgium Open Longsword **
39 Hanne Eik Pilskog FKFD Norway Women’s Longsword * Sabre
40 Michel Rensen Zwaard & Steen The Netherlands Open Longsword **
41 Bart Jongsma HVN – Historisch Vrijvechten Nederland The Netherlands Sabre * Open Longsword *
42 Anders Linnard Gothenburg Historical Fencing School Sweden
43 Jeroen Strik De Zwaardkring The Netherlands Open Longsword *
44 Michael Prendergast Historical Combat Academy, Dun in Mara SCA Ireland Rapier & dagger **
45 Matthieu Dutheil École Chevaleresque France Sword & buckler ** Rapier & dagger *
46 Tomm Alexander Skotner FKFD Norway Sword & buckler **
47 Jacopo Penso La Sala delle Armi Italy Open Longsword **
48 Kristian Ruokonen EHMS Finland Open Longsword ** Sabre **
49 Erik Stanzé Gävle HEMA Sweden
50 Emilie Hughues-Dutheil École Chevaleresque France Women’s Longsword ** Rapier & dagger *
51 Reinis Rinka HEMA Riga Latvia Rapier & dagger *
52 Patrik Jarenius Stockholms Stigmän Sweden Sword & buckler * Sabre *
53 Andreas Isaksson Uppsala Historiska Fäktskola Sweden Rapier & dagger * Sabre *
54 Tosca Beuming De Zwaardkring The Netherlands Women’s Longsword **
55 Ivan Novichenko Men with Swords Russia Open Longsword **
56 Henrik Persson Uppsala Historiska Fäktskola Sweden Sword & buckler * Yes
57 Anna-Lotta Eriksson Örebro HEMA Sweden Women’s Longsword **
58 Jesper Christiansen Örebro HEMA Sweden Open Longsword **
59 Daniel Green Vanguard Swordmanship Academy Australia Sabre ** Open Longsword **
60 Francesco Lodà Accademia Romana d’Armi Italy Rapier & dagger **
61 Evgeniy Pleshakov UKRF Russia Sabre ** Rapier & dagger ** Yes
62 Hans Jörnlind Gamla Stans Fäktskola Sweden Rapier & dagger *
63 Karin Westlund Uppsala Historiska Fäktskola Sweden
64 Alexander Lundqvist Göteborgs Historiska Fäktskola Sweden Sabre *
65 Dávid Czégé Ars Ensis Hungary
66 Alexander Stankiewicz FreiFechterGilde Russia Open Longsword **
67 Oscar Manuel Martin Lindberg Örebro HEMA Sweden Sabre * Open Longsword *
68 Dmitry Gibadullin UKRF Russia Sabre ** Rapier & dagger ** Yes
69 Carl Ryrberg Örebro HEMA Sweden Open Longsword
70 Mark Wilkie The Institute for Historical Arts UK Open Longsword *
71 Anna Gorbulinskaya FreiFechterGilde Russia Women’s Longsword
72 HongTau Su The Club of Martial Triumph China
73 Kasper Aase Göteborgs Historiska Fäktskola Sweden Open Longsword *
74 Drew Schulz Sword to Sword – Houston USA Open Longsword * Sabre **
75 Aäron Faes Sumus Soldani Belgium Open Longsword *
76 Michael Gossing Göteborgs Historiska Fäktskola Sweden Open Longsword * Yes
77 Cristoffer Holm Örebro HEMA Sweden Open Longsword
78 Sebastian Wendt Malmö Historiska Fäktskola Sweden Sword & buckler * Sabre *
79 Lukas Mästle-Goer Schwabenfedern Ulm Germany Open Longsword * Sabre
80 Mattias Brännström Örebro HEMA Sweden Open Longsword *
81 Max Schulte GW Holten Germany Open Longsword *
82 Micha Morales MARS The Netherlands Open Longsword * Rapier & dagger *
83 Mikko Lehto EHMS Finland Open Longsword * Sabre *
84 Martin Oomen Zwaard & Steen The Netherlands Open Longsword *
85 Michael Hein Schwabenfedern Ulm Germany Open Longsword **
86 Jac Drazdir MARS The Netherlands Open Longsword *
87 Alexander Fürgut Schwabenfedern Ulm Germany Open Longsword *
88 Merijn Driessen MARS The Netherlands Open Longsword *
89 Simon Laudell Örebro HEMA Sweden Open Longsword *
90 Christoffer Warelius EHMS Finland Sabre Open Longsword *
91 Charles Murdock Grunberg Freifechter USA Open Longsword *
92 Daniel Olivier Sutter Leo et Ursus, Berne Switzerland Open Longsword **
93 Henrik Wadell Örebro HEMA Sweden Open Longsword ** Yes
94 Thorsten Kästel Krîfon Germany Open Longsword **
95 Gerrit Barz Grün-Weiß Holten Germany Open Longsword *
96 Tobias Axell Göteborgs Historiska Fäktskola Sweden Sabre *
97 Maarten Van der Auwera Sumus Soldani Belgium Open Longsword **
98 Dave Kaufman New York Historical Fencing Association USA Open Longsword ** Rapier & dagger Yes
99 Kirill Glushchenko Tramazzone Russia Sabre *
100 Lydia Röntgen Schwabenfedern Ulm Germany
101 Pawel Mamelka Mordschlag Lodz Poland Sabre * Open Longsword *
102 Konstantin Bulkin Tramazzone Russia Sabre **
103 Christian Bott Krîfon Germany
104 Bence László Tarr Ars Ensis Hungary Open Longsword * Rapier & dagger *
105 Sander van Eijk Zwaard & Steen The Netherlands Open Longsword *
106 Marco Schilling Krîfon Germany
107 Peik Bäckström EHMS Finland Open Longsword * Sabre *
108 Annina Ruokonen HVN – Historisch Vrijvechten Nederland Finland Women’s Longsword *
109 Philippe Charlebois Ost du Griffon Noir France Open Longsword *
110 Jonas Eriksson Malmö Historiska Fäktskola Sweden Rapier & dagger *
111 Alexander Strakhov Tramazzone Russia Open Longsword **
112 Jamie MacIver London Historical Fencing Club UK Open Longsword *
113 Staffan Sannemalm Örebro HEMA Sweden Open Longsword * Sabre * Yes
114 Berend Kruijt HVN – Historisch Vrijvechten Nederland The Netherlands Open Longsword *
115 Jens Peder Magnussen FKFD Norway Open Longsword *
116 Adrian Faulkner The School of the Sword UK Rapier & dagger *
117 Jimmy Olsson Göteborgs Historiska Fäktskola Sweden Open Longsword *
118 Joakim Lindkvist Ljungamarkens HEMA Sweden Open Longsword *
119 Frederick Switsers Sumus Soldani Belgium Open Longsword *
120 Miro Lahtela EHMS Finland Open Longsword * Yes
121 Jenny Sellén Ljungamarkens HEMA Sweden Open Longsword
122 Simon Lund Örebro HEMA Sweden Open Longsword *
123 Manuel Poppe Krîfon Germany Open Longsword
124 Gandalf Sellén Lindkvist Ljungamarkens HEMA Sweden
125 Ivan Vasilev Tramazzone Russia Sabre * Rapier & dagger *
126 Mattias Pettersson Örebro HEMA Sweden Sabre *
127 Stefan Brunner HVN – Historisch Vrijvechten Nederland The Netherlands Open Longsword *
128 Kristin Lettke Grün-Weiß Holten Germany
129 Christophe Loyce The School of the Sword UK Rapier & dagger Sabre
130 Pedro San Miguel Schola Gladiatora 1 UK Open Longsword ** Sabre **
131 Tijs de Jong Zwaard & Steen The Netherlands Open Longsword *
132 Henric Jansen HVN – Historisch Vrijvechten Nederland The Netherlands Open Longsword * Sabre *
133 Maria Makarova Waterloo Sparring Group UK Rapier & dagger * Women’s Longsword **
134 Adam McDicken The Institute for Historical Arts UK Open Longsword *
135 Sergey Kultaev FreiFechterGilde Russia Open Longsword ** Rapier & dagger **
136 Mariana Lopez Kanan Academy / Virginia Academy of Fencing Mexico Women’s Longsword * Yes
137 Aaron Caldarella Sala d’arme Achille Marozzo – Genoa Italy Rapier & dagger **
138 Steven Verstraeten SwArta Belgium Open Longsword *
139 Hans Nordström Göteborgs Historiska Fäktskola Sweden Open Longsword * Yes
140 James MacGilp The Institute for Historical Arts UK Open Longsword **
141 Pontus Westerholm Uppsala Historiska Fäktskola Sweden Sabre *
142 Andreas Aronsson UMHFS Sweden Rapier & dagger *
143 Amelie Eilken Hammaborg Germany Women’s Longsword *
144 Tatiana Terekhova Men with Swords Russia Women’s Longsword **
145 Anders Söderberg Göteborgs Historiska Fäktskola Sweden Sabre *
146 Sergey Tikhomirov Russia Sabre *
147 Andreas Engström Göteborgs Historiska Fäktskola Sweden Sabre *
148 Henrik Hedelin Göteborgs Historiska Fäktskola Sweden Sabre *
149 Marianne Torpen FKFD Norway
150 Ben Hole The Renaissance Sword Club UK Rapier & dagger *
151 Igor Netto FKFD Norway
152 Linus Boman Särimner HEMA Sweden
153 Nikolai Vincent Vaags FKFD Norway
154 Joel Andersson KuHFS Sweden
155 Oleksiy Burchevskyy Rosychi Ukraine Sabre **
156 Geo de Maré Göteborgs Historiska Fäktskola Sweden Sabre *
157 Martin Belcredi Vlček Škola šermu Brno Czech Republic Rapier & dagger **
158 Maria Romanyuk FFC Paladin Russia Women’s Longsword **
159 Victoria Chudinov KHFK Denmark Women’s Longsword Rapier & dagger *
160 Nicola Del Pup A.S.D. Regia Turris Italy Yes
161 Davy Van Elst Sumus Soldani Belgium Sword & buckler *
162 Leoš Malec Škola šermu Brno Czech Republic Rapier & dagger *
163 Ilya Rebrov UKRF Russia
164 David Menéndez Hurtad SPIFF UK Rapier & dagger *
165 Jaroslav Nohava Škola šermu Brno Czech Republic Rapier & dagger *
166 Matīss Baķis HEMA Riga Latvia Rapier & dagger
167 Jochen Amelsberg Hammaborg e.V. Germany
168 Joris Jacobs Sumus Soldani Belgium Rapier & dagger * Yes
169 Fredrik Dillner SPIFF Sweden Rapier & dagger *
170 Alan Abu Bakr Sweden
171 Victor Hesel KHFK Denmark Rapier & dagger **
172 Kamil Kazelle Škola Šermu Paridon Czech Republic Rapier & dagger *